Tijana Jakovljević završila karijeru: Osećaj igranja u Areni pred navijačima se ne može opisati
Ženski vaterpolo klub Crvena zvezda u novoj sezoni će imati veoma mladu ekipu. Ivana Ćorović je nedavno objavila da je završila karijeru, Jovana Pantović je prešla u Vojvodinu, Vanja Lazić će igrati u Španiji, Anja Mišković i Marija Mijušković će verovatno na studije u Sjedinjene Američke Države, u timu neće biti ni Katarine Čegar, a Tijana Jakovljević je takođe odlučila da završi karijeru.
Srpska reprezentativka, koja je branila boje Srbije na poslednja tri Šampionata Evrope, vaterpolo je počela da trenira pre 10 godina, a pre toga je isto toliko trenirala i plivanje.
– Plivanje sam trenirala od svoje desete godine pa sve do kraja srednje škole u Valjevu. Na vaterpolo sam krenula kada sam došla na studije u Beograd. Početna ideja je bila da nastavim rekreativno da treniram plivanje, međutim… Bazen na Tašmajdanu mi je bio najbliži, tako da sam prvi trening sticajem datih okolnosti odradila u Tašu 2000 i svidelo mi se. Mislim da mi je najviše prijao taj prelazak iz individualnog u ekipni sport. Već posle par meseci sam nedeljno išla na šest, sedam treninga nedeljno i postalo je jasno da će biti sve samo ne rekreativno.
Dve sezone je provela u Tašu 2000, a zatim je od 2013. nosila kapicu Crvene zvezde, sa kojom je osvojila 10 trofeja.
– U Tašu sam bila od 2011. do 2013. godine i osvojili smo dve duple krune. Od 2013. sam u Zvezdi, u kojoj sam sada i završila karijeru. Imala sam pauzu od deset meseci tokom 2017. godine, jer nisam mogla da ozbiljnije treniram i da se uskladim zbog poslovnih obaveza i fakulteta. Krajem te godine sam se opet vratila ozbiljnijem treniranju, a sa Zvezdom sam osvojila četiri titule šampiona Srbije i šest Kupova.
Na pitanje da uporedi situaciju u ženskom vaterpolu u Srbiji pre i posle Evropskog šampionata u Beogradu, Tijana ističe da je sada mnogo bolja situacija.
– Vidi se ogromna razlika u poslednjih pet godina u odnosu na period pre Evropskog šampionata u Beogradu. Seniorska reprezentacija je postala redovan učesnik na Evropskim prvenstvima i to mora da se nastavi, kako bi napredovali u narednim godinama što se tiče plasmana, ali i da bi bili redovni i na Svetskom šampionatu, odnosno Olimpijskim igrama jednog dana – kaže Tijana i dodaje da je podjednako bitan uspeh i mlađih kategorija, ali i velikog broja klupskih utakmica.
– Bitna je stvar je što i mlađe reprezentativne kategorije učestvuju na jakim turnirima i takmičenjima, gde ostvaruju zavidne rezultate. Bez jakih utakmica sa kvalitetnim ekipama nema ni napredovanja, a ni boljih rezultata. Drastična razlika je takođe vidljiva kada su u pitanju klupska takmičenja. Od 2016. smo imali sve veći broj utakmica iz sezone u sezonu. U poslednjih par godina smo pored domaćih takmičenja igrali i Regionalnu ligu sa timovima iz Hrvatske sa kojima imamo odličnu saradnju, odnosno Dunav ligu, gde su bili i klubovi iz Mađarske i Rumunije, što sigurno doprinosu podizanju kvaliteta i iskustva, kako igračica, tako i Zvezde kao tima.
Svi pamte gol Tijane Jakovljević sa pola terena u poslednjoj sekundi utakmice protiv Španije, na Evropskom prvenstvu u Beogradu. Pogodak je izazvao oduševljenje na tribinama, bez obzira na ubedljiv poraz naše reprezentacije.
– Neprocenjiv osećaj i energija koju sam doživela igrajući u Areni pred našom publikom i to ću pamtiti. Iskustvo koje se jednostavno ne može opisati rečima, već samo doživeti. Žalim za utakmicama sa selekcijom Nemačke, protiv koje smo igrali na sva tri Šampionata Evrope. Vodile smo svaki put, ali smo gubile sa golom razlike. Kako se kaže, sportska sreća nije bila na našoj strani.
Sada već bivša igračica Crvene zvezde i reprezentacije Srbije veruje da nacionalna selekcija može da ostvari veliki uspeh u narednim godinama ako se bude radilo na promovisanju ženskog vaterpola i ako se napravi adekvatna strategija.
– Jedan od načina za podizanje kvaliteta je omasovljenje do kojeg se može doći promocijom u svim gradovima koji imaju bazen i da se na taj način privuče veći broj devojčica u školu vaterpola. Često su sredine van velikih gradova, kao što su Beograd ili Novi Sad, zanemarene. Potrebno je napraviti adekvatnu strategiju razvoja ženskog vaterpola na nacionalnom nivou i umrežiti sve relevantne aktere, jer samo zajedničkim stanama za pet, šest godina možemo imati generacije devojaka koje će moći da se bore za najviši plasman na najvećim takmičenjima. Svesna sam da je potrebno mnogo truda, rada i najviše vremena, ali to je proces koji bi kao posledicu dao vrhunske rezultate – zaključila je Tijana Jakovljević, koja je crveno-belu kapicu nosila od 2013. do 2020. godine.