O ŽENSKOM VATERPOLU
Kao i u ostalim sportskim granama, i u ženskom vaterpolu, osnovu za uspostavljanje i dalji razvoj je bio muški vaterpolo. Voda, sunce i svež vazduh, kao prirodno okruženje, privukli su devojke da se oprobaju u ovom sportu. Pored spoljašnjih karakteristika igre, daljem razvoju ženskog vaterpola doprineli su i uticaji koji trening i takmičenje ostavljaju na organizam u biološkom, psihološkom i sociološkom domenu.
Prva utakmica u konkurenciji žena odigrana je još 1900. godine u malom primorskom gradu Harlemu u Holandiji. Smatra se da je to bila prva zvanična utakmica sa kojom započinje razvoj ženskog vaterpola u svetu.
Vaterpolo žena je dugo vremena bio u senci muškog vaterpola. Na ovo stanje su uticali mnogobrojni faktori, pre svega, nedovoljno određen socijalno-ekonomski položaj žena u prošlom veku, nejasno definisana pravila u muškom (dugo vremena se igrao tzv. rvački vaterpolo sa mnogo grubosti i kontakta), slab marketinški i organizacioni odnos vaterpolo organizacija. Ipak, u Holandiji se od 1914. godine održavaju nacionalna prvenstvo za žene. U SAD ova takmičenja teku od 1926. godine, a u Australiji od 1968. godine. Svetska plivačka federacija (FINA), od 1979. godine, organizauje svetski kup za žene, od 1985. godine evropska prvenstva. Od 1999. godine ženski vaterpolo je prisutan i na Pan-američkim igrama.
Odlukama Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK, eng. IOC), a na predlog FINA-e, ženski vaterpolo se igrao u Atlanti (1996) u statusu promotivnog sporta. Od Igara u Sidneju (2000) vaterpolo u konkurenciji žena je uvršten u zvaničan program olimpijskih igara. Ipak, pravila koja se odnose na ograničenja broja učesnika Igara, uticalu da se u Sidneju takmičilo šest nacionalnih selekcija. Pod sloganom “Women dare to tread water in a man’s world” (“Žena se usudila da uskoči u vodu muškog sveta”), novi milenijum je započeo sa ekspanzijom vaterpola za žene.
U Srbiji i Crnoj Gori organizovano je prvo državno prvenstvo od 11. do 13. septembra 1992. godine u Bečeju. U periodu od 1998. do 2000. godine, nisu se organiizovala zvanična državna prvenstva u konkrurenciji žena, usled loše ekonomsko – političke situacije u zemlji.
Prvo zvanično međunarodno takmičenje, na kojem je učestvovao tim iz Srbije i Crne Gore, bilo je Evropsko „B“ prvenstvo u Lisabonu (Portugal) 1996. godine. Devojke su tada osvojile prvo mesto i time osigurale nastup na Evropskom „A“ prvenstvu u Sevilji (Španija). U Sevilji su osvojile deveto mesto. U Pragu 1998. godine na Evropskom „B“ prvenstvu osvojeno je drugo mesto.
Jedino međunarodno takmičenje na kome su nastupile takmičarke mlađih kategorija bilo je Juniorsko prvenstvo Evrope koje je održano 1998. godine u Milfildu (Engleska), gde su osvojile šesto mesto.
Aprila 2004. godine u Obrenovcu organizovano je kvalifikaciono prvenstvo za odlazak na Evropsko „B“ prvenstvo u kategoriji seniorki. Prvo mesto osvojila je ekipa Srbije i Crne Gore. Na Evropskom „B“ prvenstvu održanom u julu 2004. godine u Francuskoj, Srbija i Crna Gora zauzela je peto mesto od ukupno osam reprezentacija (Nancy, 2005).
Juniorke su, posle Milfilda 1998. godine, prvi put u avgustu 2005. godine učestvovale na Evropskom juniorskom prvenstvu održanom u Portu (Portugal), gde su zauzele osmo mesto od ukupno jedanaest ekipa i time izborile opstanak u „A“ grupi.
U 2006. godini, Beograd je bio domaćin Evropskog prvenstva, gde je ženska seniorka reprezentacija Srbije osvojila osmo mesto.
Pored toga, ženska seniorska reprezentacija Srbije učestvovala je 2009. godine na Univerzijadi, u Beogradu, gde je zauzela šesto mesto.
2013. u Srbiji postojalo je sedam ženskih vaterpolo klubova i to su: ŽVK „Taš 2000“ – Beograd; ŽVK „Crvena Zvezda“ – Beograd; ŽVK „Novi Beograd 011“ – Beograd; ŽVK „Stari Grad“ – Beograd; ŽVK „Vračar“ – Beograd; ŽVK „Vojvodina“ – Novi Sad; ŽVK „Senta“ – Senta.
Svi ovi navedeni klubovi takmičili su se na Prvenstvu Srbije i Kupu Srbije. Prvak Prvenstva i Kupa Srbije u konkurenciji seniorki u periodu of 2013 do 2018 je ŽVK „Crvena Zvezda“. Takodje već dugi niz godina ekipe Zvezde niže titule i u mladjim kategorijama.
Danas u Srbiji postoji 8 ženskih ekipa i to:
-ŽVK „Taš 2000“ – Beograd;
-ŽVK „Crvena Zvezda“ – Beograd;
-ŽVK „Vračar“ – Beograd;
-ŽVK „Vojvodina“ – Novi Sad;
-VK „Senta“ – Senta;
-VK Šabac, Šabac;
-VK Spartak, Subotica;
-VK Palilula, Beograd;
Nažalost sve ekipe se ne takmiče i u seniorskom Prvenstvu Srbije i u Kupu Srbije za seniorke. U sezoni 2019/2020 bilo je ukupno 7 ekipa prijavljenih za takmičenje u Prvenstvu i 5 ekipa za takmičenje u Kupu Srbije.
Kod mladjih kategorija ekipe koje redovno učestvuju na takmičenjima sa najmladjima i rade intezivno na brojnosti najmladjih igračica u Srbiji su:
-ŽVK „Taš 2000“ – Beograd, podmladak Zvezde
-VK Šabac, Šabac;
-VK Spartak, Subotica;
-VK Palilula, Beograd;
Trenutno prvi tim Zvezde ima, od svog formiranja do danas, osvojena sva takmicenja seniorki u Kupu Srbije, ukupno 7 i 5 osvojenih takmičenja u prvenstvu Srbije. Takmičenje u Prvenstvu Srbije za seniorke, kao i mladje kategorije 2020 godine nije odigrano zbog pandemije Covid-19, dok je Kup za seniorke osvojen u novembru 2019.
Škola Zvezde poslednju sezonu osvojila je sva takmičenja za mladje kategorije u Kupu Srbije:
2006 i mladje
2005 i mladje
2002 i mladje
2001 i mladje.