Dragana Ivković: Vaterpolistkinje su bile vredne ovog leta, uz veću bazu do još boljih rezultata
Četiri selekcije ženske reprezentacije Srbije vredno su radile ovog leta u Košutnjaku, ali i na drugim bazenima u Srbiji. Često su se vaterpolistkinje okupljale, imale su sparing mečeve, putovale su na turnire, a održana su i tri velika takmičenja. Najpre je krajem juna u Sentešu održano Evropsko prvenstvo za igračice do 15 godina, potom je u avgustu održan Šampionat Evrope i za mlađe juniorke, igračice do 17 godina, dok je nedavno održano i Svetsko prvenstvo za juniorke, odnosno generaciju vaterpolistkinja rođenih 2001. godine i kasnije.
Selektorka juniorske i seniorske reprezentacije Srbije, Dragana Ivković, govorila je nešto više o radu tokom prethodnih meseci i rezultatima tri selekcije na velikim takmičenjima.
Srbija je u Izraelu zauzela osmo mesto, iako je imala lepu šansu da bude i sedma na svetu. Na startu takmičenja srpske vaterpolistkinje su poražene od Izraela, potom su pobedile Peru, Argentinu i u osmini finala Brazil. U borbi za polufinale i plasman od 5. do 8. mesta mnogo bolje su bile selekcije Grčke i Holandija, da bi Srbija u poslednjem meču na takmičenju posle peteraca izgubila od Izraela u utakmici za sedmo mesto.
– Verujem da smo mogli više. Rezultat sa Grčkom i Holandijom je trebao da bude bolji, odnosno da razlika bude manja. Slabo smo odigrali sa Grkinjama i bez obzira na njihov kvalitet verujem da smo mogli za nijansu bolje. Što se tiče utakmica sa Izraelom, video se napredak i naša bolja igra u drugoj utakmici, ali isto tako nismo bili disciplinovani u odbrani do samog kraja i to nas je na kraju umesto slavlja koštalo peteraca i poraza – kaže Ivković.
Srbija u ženskom vaterpolu i dalje nema veliku bazu igračica i na tome se mora konstantno raditi.
– Ovo je bilo takmičenje za igračice do 20 godina, a mi smo u timu imali golmane od 20 godina, Janju Kaplarević i Hristinu Ilić od 19 godina, veći broj igračica koje imaju 18, odnosno Janu Lujić i Tijanu Lukić sa po 16 godina. Bilo je tu na širem spisku još devojaka koje su prošle pripremni period i bile jako blizu sastava, kao što su Tara, Aleksandra, Mina, Miona i druga Aleksandra. Na njih svakako računam i u budućnosti, ali za ovo takmičenje su se ove devojke nametnule i opravdale mesto u timu.
Ovog leta su održana tri velika takmičenja i devojke su se često okupljale u Beogradu i drugim gradovima.
– Htela bih da se zahvalim svim kolegama na posvećenom radu sa devojkama tokom leta, a i devojkama koje su tokom leta vredno radile u želji za sve boljim rezultatima nacionalne selekcije. Naporno se radilo u svim selekcijama – rekla je selektorka i nastavila:
– Eltina Dimitrijevića je radila u desetodnevnom kampu sa igračicama do 13 godina. Bitno je da smo na vreme krenuli sa radom sa tom generacijom jer nas za dve godine očekuje Evropsko prvenstvo za taj uzrast i to je dobra generacija, te treba da ima kontinuitet u radu do Šampionata Evrope.
Selekcija igračica do 15 godina je pod vođstvom Zorana Mijalkovskog zauzela deveto mesto na Evropskom prvenstvu, koje je održano krajem juna u Sentešu.
– Tokom leta smo sa tom selekcijom imali tri radne nedelje i još 10 dana u martu, ali nismo ostvarili željeni rezultat. Generalno, bilo je mnogo problema tokom priprema te generacije, zato što je većina devojaka imala upis u srednju školu, a samim tim je sve to uticalo i na pripremni period. Nažalost, u generaciji 2006 nemamo puno devojaka u zemlji, na finalnom spisku su bile samo četiri devojke rođene te godine, pošto su se neke mlađe nametnule i to ima pozitivnih strana, samo moramo da budemo strpljivi.
U narednim mesecima su srpske vaterpolistkinje češće trenirale zajedno, učestvovale su i na Diapolo Kupu, a na Šampionatu Evrope za mlađe juniorke Srbija je zauzela 11. mesto. Selekcija Ivane Ćorović je u osmini finala poražena od Hrvatske.
– One su na pripremama bile četiri nedelje tokom leta i još sedam dana početkom godine i na kraju su zauzele 11. mesto u konkurenciji 19 selekcija. Ponavlja nam se isti problem kao i sa prethodnom generacijom, a to je nedovoljan broj devojaka u godištu. U ovoj selekciji ima dosta perspektivnih igračica od kojih možemo daleko više u budućnosti da očekujemo, ali neophodan je rad u kontinuitetu i stalna učešća na takmičenjima. Na ovom takmičenju smo u četvrtfinalu igrali sa domaćom ekipom Hrvatske, koja je za ovo takmičenje imala 76 dana priprema. Mi nažalost u ovom momentu nemamo toliko dana priprema na raspolaganju, ali verujem da je ta prednost naših komšija i te kako dostižna u ovoj generaciji i da ima dosta približnih selekcija koje možemo u nekom momentu i prestići.
Sa starijim juniorkama su potom nastavljene pripreme za Svetsko prvenstvo.
– Sa juniorkama i seniorkama smo ovog leta radili dve nedelje. Tu smo prošli neke osnove onoga što smo posle nadogradili sa selekcijom do 20 godina i što ćemo proći sa seniorkama kada krenu pripreme za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo – rekla je selektorka Srbije i apostrofirala dobru atmosferu.
– Radna atmosfera je bila tokom celog leta i to je zaista najbitnije. Po prvi put se ovoliko ženskih selekcija okuplja i radi. Ranije su se okupljale dve do tri, ali mi svakako da težimo višem i boljem. Za sve to dugujem zahvalnost Vaterpolo savezu Srbije na podršci, sa nadom da će uslovi za devojke iz godine u godinu biti sve bolji.
Uskoro počinje Prvenstvo Srbije za seniorke, dok u mlađim kategorijama već godinama dominiraju Crvena zvezda i njen drugi tim, Taš 2000.
– Evidentno je da tek po neki klub posvećuje pažnju radu u mlađim kategorijama, a nažalost sve više zanima samo seniorski sastav i oni najbolji znaju zbog čega je to tako. To je veliki problem ženskog vetrerpola kod nas trenutno i sa tim problemom treba sistemski da se borimo. Ženskom vaterpolu u Srbiji treba kontinuiran rad sa mlađim kategorijama kako bi imali bolje rezultate, a ne deset senorskih ekipa. Trenutno imamo oko 170 akitvnih igrača u svim kategorijama, što ove rezultate tokom leta stavlja u realan okvir trenutnog stanja i rezultat generacije do 20 godina u uspeh, iako ja znam da one mogu mnogo bolje – kaže Ivković i dodaje:
– Znam da možemo daleko više sa malo više devojaka u bazi, ali bazu pre svega treba da nam čine mlađe takmičarke, koje će kroz naša i regionalna takmičenja da stasavaju. Verujem da bi sa malo većom bazom mogli da pravimo izvanredne rezultate prvo u mlađim kategorijama, a kasnije i u seniorskom sastavu.
Srbija će u februaru biti domaćin jednog od tri kvalifikaciona turnira za Evropsko prvenstvo u Splitu, a žrebom je određeno da srpske vaterpolistkinje budu u grupi sa Grčkom, Švajcarskom, Turskom i Belgijom.
– Verujem da nam neće biti lak prolazak na Evropsko prvenstvo, ali da imamo kvalitet bez obzira što je podmlađen sastav u pitanju. Neophodno je da dobro odradimo pripremni period i da ove devojke koje su igrale na Svetskom prvenstvu ili bile na pripremama nastave sa radom u klubovima, kako ne bi došle nespremne za sledeće okupljanje. Takođe, imamo tu i iskusnijih devojaka koje će svakako dati svoj doprinos tokom priprema za kvalifikacije i samih kvalifikacija, a njihovo iskustvo može dodatno da ojača tim Srbije u predstojećim izazovima – zaključila je selektorka Srbije, Dragana Ivković.